Ознака: руска црква
Регион

Рускиот патријарх го нарече договорот меѓу МПЦ и СПЦ „значаен историски настан“.

пред 2 мес.
Македонија

Руската црвка ја поздрави автокефалноста на МПЦ

пред 3 мес.
Регион

Руската црква ја поддржа српската црква за одлуката на Цариград

пред 3 мес.
Свет

Руската црква го прекинува дијалогот со поглаварот на грчката црква

пред 3 години
Магазин

Се претера: Реално шоу во руски манастир

пред 3 години
Кирил со критики до Цариград

Рускиот Патријарх тврди: Moжно е признавање на МПЦ според „украинскиот рецепт”

пред 3 години
голема загуба за православието

Гореше руска црква во Украина (ВИДЕО)

пред 3 години
За велигден празни храмовите на украинската црква

Украинците не ја сакаат новата црква, повеќе и веруваат на Руската (ВИДЕО)

пред 4 години
Православието во раскол

Руската црква ги прекина односите со Вселенската патријаршија

пред 4 години
Грандиозно духовно здание

Руската војска гради свој црковен храм (ВИДЕО)

пред 4 години