Штипската и велешката полиција вчера добиле пријави за обљуба на две лица.

Според соопштението на МВР, на 2 октовмри во 18.45 часот во СВР Штип, 45 годишен жител на Кочани пријавил дека врз неговата 16 годишна ќерка била извршена обљуба од страна на лицето Е.Б. од Штип.

Другиот сличен случај е пријавен во СВР Велес, односно 37 годишна жена од Р.Германија пријавила дека на 29.09.2020 во хотел Е.Ф. од с.Мелница, велешко, извршил обљуба врз неа.

Од МВР, појаснуват дека за двета случаи се преземат мерки за расчистување. о